Jdi na obsah Jdi na menu
 


9. 11. 2016

Nové propagační materiály o realizaci záchranného programu

Koncem září letošního roku spatřily světlo světa dvě naše publikace pojednávající trochu odlišným a svérázným způsobem o realizaci záchranného programu pro hvozdík písečný český, který provádíme již od r. 2009.

 

Brožura Hvozdík písečný český záchrana českého karafiátu pod Řípem

Hlavní náplní tohoto opatření bylo vydání brožury, která shrnuje výsledky aktivit ochrany přírody v souvislosti s péčí o český endemit, a která veřejnosti objasňuje roli a význam evropských fondů při záchraně tohoto druhu. Obsahem jsou témata ekobiologie druhu, historie ochrany druhu na lokalitě, použitá managementová opatření, vědecko-výzkumná činnost a závěry pro další postupy při aktivní ochraně. Náklady na pořízení publikace zahrnují náklady na pořízení rukopisu, grafickou přípravu, překlad pro cizojazyčnou mutaci a vlastní tisk. Celkový náklad představuje 3000 kusů, z toho tisíc kusů bylo tištěno v anglickém jazyce. Tato aktivita představovala významnou část projektu realizovanou především v období červenec-září roku 2016.

 

brozura_prebal01_cj.jpg

 

Komiks Poklad písečných přesypů aneb příběh o hvozdíku českém v krajině pod Řípem

Široké veřejnosti včetně dětí byla problematika záchrany hvozdíku a realizace záchranného programu přiblížena zábavnou formou prostřednictvím komiksu. Krátký kreslený příběh, který na dvanácti stranách přibližuje dětem i dospělým hvozdík písečný český. Poutavou a přesto poučnou formou, místy s humorným nadhledem, jsme se snažili předat základní informace o hvozdíku písečném českém. Čtenáři se dozví něco o dávné i nedávné historii výskytu hvozdíku pod Řípem. Dočte se, jaké má hvozdík nároky na prostředí, co mu pomáhá přežít a co je pro něj naopak hrozbou. A několik stran je věnováno i monitoringu a snahám ochranářů o zajištění prosperující populace hvozdíku. To vše je zakončeno kvízem pro bystré čtenáře. Černobílý tisk vnitřních stran umožňuje využití komiksu i jako omalovánek k vybarvení. Celkový náklad představuje 7000 kusů, z toho tisíc kusů bylo tištěno v anglickém jazyce. Tato aktivita představovala významnou část projektu realizovanou především v období červenec-srpen roku 2016.

 

komiks_prebal_cj.jpg

 

Oba dva typy propagačních materiálů jsou k dostání bezplatně na Informačním centru v Roudnici nad Labem, na AOPK ČR, Regionálním pracovišti Ústecko v Ústí n.L., Litoměřicích a Děčíně nebo u ČSOP Hasina Louny po předchozí domluvě.